Jak działają synergicznie połączone instalacje

Najbardziej widoczny wpływ jednej instalacji na drugą jest na etapie inwestycyjnym, kiedy udaje się uwzględnić wpływ np. zysków z rekuperacji na system grzewczy i dzięki temu znacznie zaoszczędzić na kosztach zakupu urządzeń i akcesoriów. Oszczędności – przy instalacji systemu grzewczego – dochodzą tu nawet do 15 000 zł! Dzięki wzajemnym zależnościom i można również zoptymalizować koszty eksploatacyjne, co daje określone oszczędności miesiąc po miesiącu podczas całego cyklu użytkowania urządzeń.

Instalacje ogrzewania, rekuperacji i klimatyzacji oddziałują na siebie w następujący sposób:

Wpływ rekuperacji na system grzewczy

Etap inwestycyjny:

1. Ponieważ dom – dzięki odzyskowi ciepła – ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, można do niego dobrać urządzenie grzewcze o mniejszej mocy, czyli tańsze (największe zyski osiąga się na pompach ciepła oraz ich dolnych źródłach) – to zmniejszenie trzeba jednak poprzeć dokładnymi obliczeniami inżynierskimi, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu i optymalny komfort cieplny.

2. Z tego samego powodu dobrać możemy instalację grzewczą o mniejszej mocy, czyli tańszą (krótsze pętle ogrzewania płaszczyznowego, znacznie mniejsze grzejniki.

Etap eksploatacyjny:

1. Przez cały okres użytkowania z systemu grzewczego korzystamy ze znacznego zmniejszenia kosztów ogrzewania, którego żaden element nie jest przewymiarowany. Dzięki temu cały system pracuje z zachowaniem optymalnych parametrów – niezależnie od źródła energii. Mniejsze rachunki na prąd, gaz i każde inne paliwo, z jakiego korzysta nasz system grzewczy!

Sprawdź dokładnie, ile zaoszczędzisz

2. Ochraniamy też środowisko: mniejsze zużycie energii = mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery! Ekologia jest na czasie!

3. Przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych mamy stały dostęp do świeżego powietrza bez żadnych strat energetycznych.

Wpływ rekuperacji na system klimatyzacyjny

Etap inwestycyjny:

1. Z uwagi na powtórny odzysk chłodu w wymienniku rekuperatora dom ma mniejsze zapotrzebowanie na chłód, oznacza to, że zamontowanych jednostek może być mniej, a te, które są, mogą mieć mniejszą moc (oszczędności!).

2. Przy chłodzeniu za pomocą gwc, czyli gruntowego wymiennika ciepła lub jednostki chłodniczej ARTIC, mamy możliwość zmniejszenia mocy klimatyzatorów lub wręcz zrezygnowania z nich w niektórych pomieszczeniach. Przy współpracy z jednostką chłodniczą, w pierwszej kolejności załącza się rekuperator z jednostką ARTIC (na minimum 80% mocy nominalnej) i próbuje utrzymać komfort. Dopiero w przypadku jego niewystarczającej mocy z opóźnieniem załącza się system klimatyzacji.

Etap eksploatacyjny:

1. Znaczne zmniejszenie kosztów chłodzenia dzięki odzyskowi chłodu w wymienniku rekuperatora.

2. Mniejsze zużycie energii elektrycznej zasilającej klimatyzator.

3. Stały dostęp do świeżego powietrza (w działającym systemie klimatyzacyjnym obieg powietrza jest zamknięty i oddychamy ciągle tym samym powietrzem) oraz komfort klimatyczny bez strat energetycznych.

Za pomocą odpowiedniego sterowania możliwe jest również na przykład uzależnienie intensywności pracy rekuperacji od warunków zewnętrznych i parametrów pracy instalacji grzewczej lub klimatyzacyjnej. Można np. tak zaprogramować system, aby brał pod uwagę temperaturę zewnętrzną i intensywność pracy ogrzewania lub klimatyzacji.

Będzie to działało w następujący sposób:
– gdy na zewnątrz panuje bardzo niska temperatura (np. minus 10oC) i system grzewczy pracuje z dużą wydajnością, aby ogrzać wnętrze budynku – sterowanie przełącza rekuperację na pierwszy bieg, aby nie wychładzać nadmiernie pomieszczeń i wspomóc w utrzymaniu odpowiedniego klimatu instalację grzewczą,

– gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura (np.  plus 34oC) i system klimatyzacyjny pracuje z dużą wydajnością, aby schłodzić wnętrze budynku – sterowanie przełącza rekuperację na pierwszy bieg, aby nie przegrzewać nadmiernie pomieszczeń i wspomóc instalację klimatyzacyjną w utrzymaniu odpowiedniego klimatu.

Sterowanie takie możliwe jest również za pomocą instalacji domu inteligentnego.

 
Copyright 2019 by www.synergiadladomu.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nota prawna, regulamin serwisu.