Jaką pompę ciepła wybrać: wady i zalety

JAKĄ POMPĘ CIEPŁA WYBRAĆ: WADY I ZALETY

Pompy ciepła to urządzenia bardzo ekologiczne. Niemal całą energię potrzebną do pracy pobierają z ziemi lub powietrza i w każdym z tych przypadków jest to energia słoneczna, a więc całkowicie darmowa i odnawialna. Jedynie niewielka część energii potrzebna do pracy pompy (ok. 20-25%) pochodzi z prądu elektrycznego. Pompy ciepła dzielą się z uwagi na źródło ciepła, z jakiego urządzenie korzysta. Może to być:

– grunt (pompy ciepła grunt/woda)
– powietrze (pompy ciepła powietrze/woda)
– woda (pompy ciepła woda/woda)

Zastosowanie pompy ciepła jest szczególnie wygodne wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego. Porównując to rozwiązanie do wszystkich innych możliwych systemów: węgiel, gaz płynny, olej opałowy, prąd) pompa ciepła wypada najkorzystniej.

Synergia dla Domu poleca i wykonuje instalacje grzewcze w oparciu o pompy ciepła gruntowe i powietrzne. Nie polecamy natomiast i nie wykonujemy pomp ciepła woda/woda – czytaj na końcu artykułu dlaczego.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła – w porównaniu do gruntowej pompy ciepła – jest stosunkowo droga, odchodzą jednak wszystkie dodatkowe koszty w postaci kolektora, ani sondy, których przy powietrznej pompie ciepła nie ma. Ostateczna wartość inwestycji uzależniona jest niemal w całości od ceny urządzenia.

Eksploatacyjnie jest to rozwiązanie porównywalne z ogrzewaniem gazem ziemnym, więc średnio lub nawet nisko kosztowe. Produkowane obecnie powietrzne pompy ciepła charakteryzują się wysokim współczynnikiem efektywności zarówno całorocznym (COP), jak i sezonowym (SPF) i sprawują się bardzo dobrze nawet przy temperaturach do minus 25oC. Przy niższych też oczywiście grzeją, ale zużywają nieco więcej energii elektrycznej. Biorąc jednak pod uwagę całkowitą ilość dni w roku z temperaturami poniżej minus 25oC ogrzewanie powietrzną pompą jest bardzo efektywne i relatywnie tanie.

Komfort użytkowania powietrznej pompy ciepła jest bardzo wysoki – wykonywać należy tylko coroczne przeglądy techniczne. Rachunki za prąd i tak płacimy.

Gruntowa pompa ciepła

Inwestycyjnie jest to rozwiązanie drogie. Samo urządzenie jest tańsze od powietrznej pompy ciepła, ale licząc razem z sondami pionowymi lub kolektorem poziomym wychodzi drożej. Okres zwrotu dla gruntowej pompy ciepła wynosi około 8 lat.

Eksploatacyjnie gruntowa pompa ciepła jest tańsza od pompy powietrznej. Co więcej, jest również tańsza od ogrzewania węglem!

Komfort użytkowania gruntowej pompy ciepła jest bardzo wysoki, dokładnie taki, jak przy pompie powietrznej. W przypadku kolektora poziomego pod uwagę należy wziąć fakt, że nie powinno się nasadzać roślin (krzewów i drzew) na obszarze nad kolektorem, aby nie zasłaniać dostępu promieni słonecznych do gruntu.

Ekologiczność gruntowej pompy ciepła jest bardzo wysoka, wyższa nawet od powietrznej pompy ciepła, gdyż pompa ciepła gruntowa – ze względu na wyższą efektywność – potrzebuje mniej energii pochodzącej z prądu elektrycznego.

dowiedz się więcej: Dlaczego pompa ciepła

 

Dlaczego nie polecamy pompy ciepła woda-woda:

Przede wszystkim z uwagi na:
– możliwość zmiany w czasie składu chemicznego wody oraz wzrostu jej zanieczyszczenia, co może spowodować znaczne zwiększenie kosztów użytkowania dolnego źródła i koniecznością zmiękczania wody (w skrajnych przypadkach może to stać się nieopłacalne lub wyjątkowo uciążliwe),
– brak kontroli składu chemicznego wody – znaczne pogorszenie jej parametrów może skutkować korozją wymiennika ciepła w urządzeniu, co generuje wysokie koszty naprawy,
– konieczność stosowania dodatkowego wymiennika ciepła, tzw. wymiennika pośredniego,
– obniżenie lustra wody, które może doprowadzić nawet do utraty dolnego źródła dla pompy ciepła (może to być spowodowane różnego rodzaju inwestycjami, które wymagają obniżenia lustra wody gruntowej z późniejszym na przykład drenażem: budowa dużego kompleksu; lub ogólnie zmiana warunków gruntowych).

 
Copyright 2019 by www.synergiadladomu.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nota prawna, regulamin serwisu.