Rekuperacja

jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to nowoczesny sposób wentylacji pomieszczeń dostosowany do energooszczędnego, szczelnego i ciepłego budownictwa. Dzięki rekuperacji można:

  • odzyskać ciepło z powietrza
  • efektywnie wymienić zużyte powietrze w pomieszczeniach
  • zapewnić właściwą jakość powietrza wewnętrznego w szczelnie budowanych domach

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: wymuszony obieg powietrza polegający na wyciągnięciu powietrza zanieczyszczonego i zużytego i dostarczeniu świeżego powietrza zewnętrznego o niskiej zawartości dwutlenku węgla.

zasada działania rekuperacji

Sercem systemu rekuperacji jest rekuperator – centrala wentylacyjna – urządzenie, które nadaje ruch powietrzu za pomocą dwóch wentylatorów.

W systemie rekuperacji do pomieszczeń takich jak pokoje, salony i sypialnie powietrze jest nawiewane, zaś z kuchni i łazienek powietrze jest zazwyczaj wywiewane. Zazwyczaj, bo ostatecznie zależy to od konkretnego budynku. Jeżeli kuchnia jest duża i otwarta na jadalnię, znajdują się w niej dwa punkty: wywiewny i nawiewny. Korytarze i niektóre pokoje mogą być pomieszczeniami transferowymi, przed które zazwyczaj przepływa powietrze, nie ma w nich punktów nawiewnych ani wywiewnych.

Rekuperator wyposażony jest w wymiennik ciepła. To w wymienniku dochodzi do przekazania energii z jednego strumienia powietrza do drugiego.

Rekuperacja zapewnia także:

  • oszczędności na ogrzewaniu: około 50% niezależnie od systemu grzewczego
  • filtrację powietrza: oczyszczenie z kurzu, insektów, zanieczyszczeń zewnętrznych
  • możliwość oczyszczania mikrobiologicznego nawiewanego powietrza: bakterie, wirusy, roztocza, alergeny
  • możliwość podłączenia gruntowego wymiennika ciepła – gwc – które wykorzystując stałą temperaturę na głębokości 1,5 – 2 m w ziemi podnosi sprawność systemu rekuperacji

więcej o korzyściach z rekuperacji

 
Copyright 2019 by www.synergiadladomu.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nota prawna, regulamin serwisu.