Montaż rekuperacji

Prawidłowo działający system rekuperacji to zasługa przede wszystkim prawidłowego, uwzględniającego wszystkie założenia projektowe, montażu.

Montaż systemu rekuperacji składa się z dwóch etapów:

  • położenie instalacji/kanałów wentylacyjnych
  • montaż rekuperatora i jego uruchomienie

Montaż poprzedza jednak zaprojektowanie całego systemu rekuperacji, co jest niezwykle ważne dla uzyskania zakładanych oszczędności i komfortu. Montaż podzielić można na dwa najważniejsze etapy:

Dobór rekuperatora

Zanim inżynier projektujący system rekuperacji dobierze urządzenie, zobaczyć musi rzuty każdej z kondygnacji budynku oraz przeanalizować układ i rodzaj pomieszczeń. To pozwoli wytyczyć wstępną długość i trasę prowadzenia kanałów wentylacyjnych, co z kolei będzie miało przełożenie na moc rekuperatora.

montaż rekuperatora Aeris

Rekuperator przeciwprądowy AERIS 350.

Do domu jednorodzinnego warto wybrać rekuperator, który zapewni maksymalne możliwe oszczędności energii, czyli przeciwprądowy. W domach jednorodzinnych bardzo ważne jest dobór urządzenia odpowiedniej mocy, który z jednej strony zapewni adekwatny do zapotrzebowań przepływ powietrza, z drugiej strony nie będzie generował niepotrzebnych kosztów i… dźwięków. Dobrze dobrany rekuperator jest niesłyszalny. Swój udział w tym ma również miejsce jego montażu: poddasze, garaż, kotłownia, a może pralnia – do zastanowienia. Ważne, by w pomieszczeniu, w którym stoi rekuperator miało temperaturę powyżej zera (a najlepiej powyżej 8 stopni C) o każdej porze roku.

Wybór instalacji rekuperacji

Do wyboru są nowoczesne przewody polietylenowe wykonane z wysokiej jakości plastyku lub tradycyjna instalacja rekuperacji z kanałów stalowych. Obie instalacje przy optymalnym zaprojektowaniu można ukryć, jednak przewody PE mają nieporównywalnie mniejsze średnice, bo tylko 64 i 90 mm, więc z nimi jest łatwiej: można je schować nawet w konstrukcji ściany.

nowoczesna instalacja wentylacyjna

Nowoczesna instalacja wentylacyjna z przewodów PE o średnicy 63 mm przygotowana do zabudowy płytą g-k.

 

Do montażu rekuperacji najlepiej wybrać doświadczoną firmę instalacyjną. Ta inwestycja w jakość opłaci się później generując niższe rachunki za ogrzewanie i wysoką jakość higieniczną powietrza  w pomieszczeniach niezależnie od tego, jak szczelny i ciepły jest dom.

 
Copyright 2019 by www.synergiadladomu.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nota prawna, regulamin serwisu.