Najlepszy rekuperator

Decydując się na rekuperację, warto zadbać, by odzysk ciepła, czyli zyski energetyczne z działania systemu wentylacyjnego były jak najwyższe.

Zyski z rekuperacji głównie zależą od:

  • rodzaju zastosowanego rekuperatora
  • jakości wykonania i zaizolowania kanałów wentylacyjnych

Dlatego po pierwsze warto zadbać o zatrudnienie dobrej firmy instalacyjnej, po drugie wybrać rekuperator przeciwprądowy, to znaczy taki, w którym działa przeciwprądowy wymiennik ciepła. Odzyskuje on maksymalną ilość energii. W idealnych warunkach laboratoryjnych odzysk ten wynosi nawet 95% ciepła. Realnie trudno precyzyjnie określić poziom odzysku ciepła, bo zależy on nie tylko od samego rekuperatora, ale także od jakości zaizolowania całej instalacji i generalnie od jakości jej wykonania, jednak w rzetelnie wykonanych instalacjach cyfra ta bliska jest 90%.

Oznacza to, że rekuperator przeciwprądowy ze strumienia powietrza wywiewanego z pomieszczeń odzyskuje nawet do 90% energii przekazując ją do powietrza nawiewanego.

pomiary odzysku ciepla

W praktyce wygląda to tak, że zaciągnięte z zewnątrz powietrze o temperaturze minus 1 stopień C po ogrzaniu w rekuperatorze, osiąga temperaturę +18 stopni. System grzewczy musi wtedy ogrzać powietrze tylko o 2 – 3 stopnie osiągając zadaną temperaturę komfortu.

Podobnie bardzo dobrym rekuperatorem do domu będzie rekuperator obrotowy, z obrotowym wymiennikiem ciepła, który odzyskuje do 85% ciepła. Często obecnie stosowany w domach jednorodzinnych jest od rekuperatora przeciwprądowego jedynie minimalnie głośniejszy.

Jeżeli inwestorowi bardziej zależy na sprawnej wentylacji, a odzysk ciepła ma dla niego znaczenie drugorzędne, zdecydować się można na rekuperator krzyżowy.

Dodatkowe podwyższenie zysków z rekuperacji

Montaż rekuperacji warto przemyśleć także pod kątem gruntowego wymiennika ciepła (gwc), który wykorzysta energię słoneczną zmagazynowaną w ziemi na głębokości około 2 m i przekaże ją do powietrza wentylacyjnego.

Dzięki  gwc dostarczone do rekuperatora powietrze jest już wstępnie opracowane pod kątem temperatury, tj. latem chłodniejsze, a zimą cieplejsze, co dodatkowo zwiększa oszczędności z rekuperacji i podnosi komfort w wentylowanych pomieszczeniach.

 
Copyright 2019 by www.synergiadladomu.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nota prawna, regulamin serwisu.