Skutki źle działającej wentylacji

SKUTKI ŹLE DZIAŁAJĄCEJ WENTYLACJI W DOMU

Przeciętny człowiek na dobę potrzebuje około 1 kg pożywienia, 3 kg wody i … około 30 kg powietrza! Powietrze, w odróżnieniu od wody i pożywienia, jest najsłabiej przez człowieka percepowane. Być może dlatego, że go nie widać, nie można nadać mu atrakcyjnej formy ani koloru, nie można go wypić, posmakować, najczęściej też nie pachnie. To jednak od niego przede wszystkim zależy dobre samopoczucie i zdrowie człowieka. Zanieczyszczone powietrze może być bardzo niebezpieczne, gdyż zawarte w powietrzu bakterie, wirusy, roztocza, pleśnie, grzyby oraz toksyny przedostają się do organizmu podczas oddychania i mogą być przyczyną powstawania wielu schorzeń w obrębie układu oddechowego, np. bardzo niebezpiecznych alergii.

Współczesny mieszkaniec miasta ponad 90% swojego życia przebywa w pomieszczeniach, gdzie powietrze zanieczyszczone jest dodatkowo przez powszechnie stosowane tam materiały: tapety, wykładziny, farby, środki czyszczące. Do tego dochodzi kurz, który jest doskonałym źródłem zakażeń, gdyż mikroorganizmy i wirusy przemieszczają się za pomocą jego cząsteczek. Nie zapominajmy też o podwyższonej wilgotności, która przy braku dostatecznej wentylacji występuje niemal zawsze, co stanowi idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Stąd już bardzo blisko do alergii, senności, bólu głowy, drażliwości, zmęczenia, przeziębień, chorób, bezsenności i całej listy innych dolegliwości. Powietrze w pomieszczeniach jest 8-10 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Więcej o skutkach złej wentylacji

3-osobowa rodzina na dobę wydziela 8-11 l wody

3-osobowa rodzina na dobę wydziela 8-11 l wody

Jedynym ratunkiem na pozbycie się zanieczyszczonego powietrza z domu jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Najczęściej jednak tego unikamy, szczególnie zimą, słusznie zresztą obawiając się podwyższonych rachunków za ogrzewanie.

Rozwiązaniem, które zapewni doskonałą wymianę powietrza bez strat energetycznych jest wentylacja mechaniczna. Warto pomyśleć, by oprócz stałej wymiany powietrza w domu, potrafiła ona odzyskiwać energię.

Warunki te spełnia rekuperacja, która – przy zastosowaniu najlepszych urządzeń- potrafi odzyskać nawet do 95% ciepła z powietrza wywiewanego. Dodatkowo także urządzenie wyposażone w specjalny wymiennik entalpiczny, z powietrza wywiewanego odzyska wilgoć.

 
Copyright 2019 by www.synergiadladomu.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nota prawna, regulamin serwisu.